logo

Ogłoszenia

Strona: 1
XXI NIEDZIELA ZWYKŁA
21-08-2016
  1. Chrystus Pan pragnie szczęśliwej wieczności dla wszystkich ludzi, dlatego zaprasza nas do uczestnictwa w tej Przenajświętszej Ofierze. Została ona ustanowiona, abyśmy przez Jego słowo, Ciało i Krew, przekraczając nieuniknioną bramę śmierci, stali się dziedzicami życia wiecznego. Każdy jest wezwany do niesienia Chrystusa innym, dlatego musimy zaczerpnąć sił ze stołu słowa Bożego i Eucharystii.
  2. Kalendarz liturgiczny:

W poniedziałek przypada wspomnienie NMP Królowej.

W środę będzie święto św. Bartłomieja, Apostoła, męczennika.

W piątek, 26 sierpnia, uroczystość NMP Częstochowskiej. Tego dnia Polacy łączą się ze swoją Matką na Jasnej Górze. Do Niej możemy przynosić wszystkie nasze troski, ale też możemy się z Nią dzielić każdą naszą radością. Z racji uroczystości nie ma wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

W sobotę będzie wspomnienie św. Moniki, matki św. Augustyna, trwającej na modlitwie w intencji syna.

  1. Piesza Jaworznicka Pielgrzymka na Jasną Górę będzie od 3 do 8 września. Zapisy codziennie w zakrystii Kolegiaty św. Wojciecha od poniedziałku do soboty od 8.00 - 830. Specjalny afisz jest w gablotkach parafialnych.
  2. W najnowszym numerze ,,Niedzieli” proponujemy m.in. artykuły: Fenomenalna Matka Boża - na osobistą prośbę papieża Franciszka szlak jego pielgrzymki do Polski został uzupełniony o Jasną Górę; Szlaki pielgrzymkowe zamiast południków; Na rodzinnej ziemi św. Jana  Pawła II - jej cudowne uzdrowienie pozwoliło na beatyfikację Jana Pawła II. Teraz S. Marie Simon-Pierre Normand wędruje po Polsce śladami Papieża; Generał Rowecki zginął za powstanie; Czasami modli się w hotelu, czasami na ringu - o polskim mistrzu świata w boksie wagi junior ciężkiej. Zapraszamy do lektury Tygodnika Katolickiego.
  3. Czas wakacyjnego odpoczynku powoli dobiega końca. Rozpoczynając wakacje, urlop poczyniliśmy pewne postanowienia. Co z tych postanowień udało sie nam zrealizować?.
  4. Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczny Bóg zapłać Serdecznie dziękujemy także wpłacającym na konto parafialne.
  1. Życie chrześcijanina, będzie fascynującym świadectwem nagrodzonym szczęśliwą wiecznością, tylko wtedy, gdy jego fundamentem będzie miłość Boga i każdego człowieka. To jest nasza ewangeliczna ,,ciasna brama". Na odważne przechodzenie przez nią i nieunikanie jej, przyjmujmy Boże błogosławieństwo.
PIELGRZMKA DO RZYMU 2016 r.
01-08-2016

Śladami  „szaleństw” Pana Boga,

czyli o wrażeniach z parafialnej pielgrzymki do Wiecznego Miasta.

 

19 maja 2016 r. , po uroczystej mszy św. i specjalnym błogosławieństwie księdza proboszcza, 47-osobowa grupa, pod duchowym kierownictwem ks. Andrzeja Żuławińskiego, wyruszyła do Włoch. Już w czasie mszy św. czuliśmy , że będzie to nie tylko wyjątkowa kulturalna wyprawa do miejsc świętych, ale przede wszystkim będą to niezwykłe rekolekcje jubileuszowe.

Pierwszego „szaleństwa doświadczyliśmy w czasie  podróży na Riwierę Adriatycką- msza św. w małym kościółku w Gatteo Mare była wyrazem naszej wdzięczności za Bożą opiekę. Sobota-Loreto. Chyba każdy z nas słyszał o Czarnej Madonnie i Świętym Domku Rodziny z Nazaretu, ale nie wszyscy spodziewali się ogromnego przeżycia duchowego  w przepięknej kaplicy. Pielgrzymujące pary w czasie mszy świętej odnowiły swoje śluby małżeńskie. Świadkami tego niezwykłego wydarzenia była grupa pielgrzymów z Piekar Śląskich. Komunia Święta pod dwoma postaciami przypomniała nam tę ślubną uroczystość sprzed 30, 40, 55 lat. Odkryliśmy kolejne „szaleństwoBoże – małżeństwo to tajemnica, to misterium zaproponowane przez Pana Boga. Małżonkowie od nowa się uczą miłości, która daje radość i pomaga osiągnąć świętość. Jakże innego znaczenia w tym świętym miejscu nabrały słowa ks. Andrzeja, że mąż (żona) jest potrzebny(a) do zbawienia. Loreto to sanktuarium Słowa Wcielonego. To za sprawą Ducha Świętego dokonała się tajemnica Wcielenia Słowa Bożego. Tam każdy z nas odczuł potrzebę wezwania Ducha Świętego i poproszenia o siedmiorakie dary, a także podziękowania za radość dla świata- ofiarowanie mu Matki Bożej - Niepokalanie Poczętej.

Przejazd do położonego w górach Abruzji Manopello pozwolił nam odkryć następne „szaleństwo” Pana Boga. Kontemplacja św. Wizerunku, znajdującego się na nagrobnym bisiorze, uświadomiła nam, że bez ofiary krzyża nie byłoby zmartwychwstania. Patrząc w oczy Pana Jezusa, próbowaliśmy zgłębić wielką miłość Boga do człowieka, dla którego pozwolił się ukrzyżować. Jednocześnie mieliśmy wielką wiarę ,że to sam Jezus spogląda na nas.

To wielka łaska Pana Boga, że pozwolił nam spojrzeć w swoje Oblicze. To było niezapomniane przeżycie- spotkanie z Panem „oko w oko”. Niedziela - szczególny dar Zbawiciela. Rankiem przeżyliśmy spacer uliczkami Castel Gandolfo - letniej rezydencji papieskiej, podziwiając zasnute mgłą piękne jezioro i dostrzegając, radujące nasze serca, portrety św. Jana Pawła II zdobiące sklepowe witryny. Gdy kilka godzin później przybyliśmy  na Plac Świętego Piotra, towarzyszyła nam  piękna, słoneczna pogoda. Niedziela to dzień Zesłania Ducha Świętego, to także dzień modlitwy we wspólnocie- naszej polskiej parafialnej grupie oraz olbrzymiej grupie pielgrzymów przybywających na plac Świętego Piotra, by wspólnie z biskupem Rzymu odmówić Anioł Pański. Czuliśmy, że intencje, z którymi wyruszyliśmy z Jaworzna ( prywatne, za parafię, za ojczyznę), na pewno wkrótce się spełnią, przecież Pan Jezus obiecał, że „gdzie dwaj  lub trzej zebrani w Imię moje, tam jestem pośród nich”. W drodze do hotelu znowu rozmawialiśmy o „szaleństwach” Bożych- o mocy modlitwy wspólnotowej, o Darach Ducha Świętego. Msza św. w bazylice św. Pawła za Murami była dopełnieniem niespodzianek .

16 maja- poniedziałek-to spełnienie marzeń każdego katolika, nie tylko Polaka- msza święta przy grobie św. Jana Pawła II . Ze łzami w oczach z rąk ks. Andrzeja przyjmowaliśmy Najświętszy Sakrament. Jeszcze nie wygasły emocje duchowe, a już pani przewodnik- Barbara Zwijacz -dostarczyła nam przeżyć kulturalnych, oprowadzając po bazylice. Podziwialiśmy Pietę oraz 120-metrową kopułę Michała Anioła, baldachim z brązu dzieła Berniniego i inne dzieła wykonane na chwałę Bożą. Odwiedziliśmy też Groty Watykańskie, modląc się przy grobie Świętego Piotra. Historii doświadczyliśmy, spacerując po starej części Wiecznego Miasta, podziwiając Panteon, Kapitol, Forum Romanum, Koloseum i mnóstwo innych zabytków. Niektórzy z nas nie zawahali się wrzucić monety do fontanny di Trevi, aby, jak chce tradycja, zapewnić sobie powrót do Wiecznego Miasta.

          We wtorek przez Święte Drzwi weszliśmy do bazyliki papieskiej Matki Bożej Anielskiej w Asyżu, powierzając się opiece św. Franciszka. Zachwyt wywołany dziełami sztuki nie przesłonił nam istoty  niewyczerpanego  miłosierdzia Bożego . Ogromną niespodziankę sprawiła nam pani przewodnik, proponując odwiedziny u św. Rity- świętej od spraw trudnych i beznadziejnych.

„ Przybądź mi z pomocą , o św. Rito I spraw ,abym doznał skutków twej opieki, by modlitwy moje u tronu Bożego stały się skuteczne”. Kolejne „szaleństwo” Boże- na naszej drodze postawił świętą, która uczy nas miłości, pokory, pokoju, a także  wstawia się za nami do Pana. Świętą, która wiele wycierpiała  jako żona i matka, dzięki czemu uczestniczyła w Bolesnej Męce ( stygmat korony cierniowej), a teraz ma moc, by otaczać opieką tych, którzy uciekają się do niej.

          Dzień ostatni- Padwa i wizyta u św. Antoniego-chyba najczęściej przywoływanego świętego, przejście przez Drzwi Święte, msza święta- modlitwa. Potem Wenecja i znowu Święte Wrota , które  przekroczyliśmy, by rozważać czas miłosierdzia i przebaczenia, by prosić Pana Boga o wolność, pokój i światło wiary, gdzie wyrzekliśmy się życia w grzechu i odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne. Msza św. w bazylice św. Marka pozwoliła nam zrozumieć osobiste „szaleństwa” – dary od Pana Boga. Była tam radość z odkrycia własnego powołania, nadzieja mimo beznadziejności sytuacji, pokój- nagroda za cierpliwość i wierność , siła do pokonywania codziennych obowiązków i dźwigania krzyża. Zmęczeni, ale wdzięczni Panu Bogu za przeżycia pod względem duchowym, historycznym, artystycznym, wróciliśmy  mocni Bogiem do swoich domów.

I Komunia św.
10-06-2015

O G Ł O S Z E N I E

I Komunia Święta w 2017 roku będzie w naszej parafii:

21 maja na Mszy św. o godz. 10.30 - dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 15

28 maja na Mszy św. o godz. 10.30 - dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7